Zaawansowana konfiguracja ustawień DNS

blank

Jedną z wyczekiwanych przez Was zmian, które wprowadziliśmy w ostatnim czasie, było umożliwienie Wam samodzielnego dokonywania zmian w ramach zaawansowanej konfiguracji domen. Użytkownicy, pragnący mieć większą swobodę w zarządzaniu posiadanymi domenami, przyjęli to udogodnienie z dużym zadowoleniem. Najwyższy więc czas wyjaśnić, jakie możliwości zostały stworzone oraz jak z nich skorzystać.

Pragniemy zaznaczyć, że omawiane funkcjonalności przeznaczone są dla doświadczonych użytkowników. Nieumiejętne posługiwanie się zaawansowanymi opcjami konfiguracji może wpłynąć negatywnie na funkcjonowanie usługi. Jeżeli jednak chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę na temat domen i przekonać się, jakie możliwości stworzyliśmy, zawsze możesz spróbować. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wrócić później do ustawień standardowych.

Aby skorzystać z opcji zaawansowanej konfiguracji DNS, po zalogowaniu się do Panelu Klienta należy przejść do zakładki „Twoje domeny”. Wyświetli się lista posiadanych adresów WWW. Pod każdą domeną znajduje się przycisk „konfiguruj”, którego kliknięcie umożliwia modyfikowanie ustawień domeny. Ostatnia pozycja spośród dostępnych opcji, czyli „Zaawansowana konfiguracja DNS”, pozwala wprowadzać opisywane zmiany. Po jej wyborze zostaniesz poinformowany o zagrożeniu, jakie może nieść nieumiejętne posługiwanie się opcjami konfiguracji DNS. Aby kontynuować, wciśnij przycisk „Zmień”, a następnie „Konfiguracja zaawansowana”.

Istota zaawansowanej konfiguracji DNS opiera się na modyfikacji tzw. plików stref, które zawierają indywidualne ustawienia domeny, zapisane w postaci rekordów. Wprowadzone udogodnienie pozwala dokonywać zmian w następujących rekordach:

  • A – odpowiedzialnym za przekierowanie domen i subdomen na wskazany adres IP;
  • MX – wskazującym serwer odpowiedzialny za obsługę poczty elektronicznej;
  • CNAME – pozwalającym tworzyć aliasy danej domeny;
  • NS – służącym do wskazywania adresu serwera nazw, obsługującego domenę;
  • PTR - używanym do obsługi tzw. Reverse DNS, czyli tłumaczenia adresów IP na ich nazwy domenowe;
  • TXT - umożliwiającym przechowywanie informacji tekstowych przy danej nazwie domenowej;
  • SRV - pozwalającym na zawarcie dodatkowych informacji dotyczących lokalizacji danej usługi.

W przypadku innych rekordów, np. SOA - zawierającego dane identyfikujące domenę, możliwy jest jedynie wgląd w jego zawartość.

Pamiętaj, że zmiany powyższych rekordów wpływają bezpośrednio na funkcjonowanie domeny, dlatego zachowaj ostrożność. W przypadku wprowadzenia błędnych danych zostaniesz o tym poinformowany - możesz je wtedy ponownie zedytować. Jeżeli natomiast będziesz chciał wrócić do standardowych ustawień, wystarczy, że w panelu konfiguracji domeny, w którym wcześniej wybrałeś opcję „Konfiguracja zaawansowana”, zmienisz wybór np. na „Parkowanie domeny” lub „Przekierowanie na serwer w NetArt”.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że jeżeli masz zarejestrowaną domenę u innego usługodawcy, możesz nią również zarządzać z Panelu Klienta w serwisie nazwa.pl. Wystarczy, że po wybraniu w menu PK pozycji „lista domen” i wskazaniu zakładki „Domeny spoza NetArt” skorzystasz z przycisku „DODAJ DOMENĘ”. Następnie pozostaje Ci tylko wskazać serwery NetArt w ustawieniach domeny na stronie jej rejestratora (nasze adresy DNS znajdziesz tutaj). W ten sposób będziesz mógł zarządzać swoją domeną zarejestrowaną w innej firmie za pomocą Panelu Klienta NetArt.

Zachęcamy do bliższego poznania nowej funkcjonalności, a także do odwiedzenia Centrum Pomocy na stronie serwisu nazwa.pl, w celu poznania szczegółów konfiguracji DNS.

Odwiedź Blog NetArt na www.blog.netart.pl

Zagadnienia: domeny, konfiguracja, dns print