Trzy czynniki działania człowieka

Dogadywanie się w pracy

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co ma wpływ na Twoje działanie? Dlaczego wstajesz rano, ubierasz się i wychodzisz do pracy, szkoły lub załatwić ważne sprawy? Dlaczego poznajesz inne osoby i wchodzisz z nimi w związki, czemu zakładasz rodzinę?

Istnieją trzy główne czynniki, które wpływają na Ciebie i motywują do zrobienia czegoś w rzeczywistości. Aby je przedstawić, przytoczę Ci metaforę kubka. Prawdopodobnie kilka razy codziennie bierzesz swój ulubiony kubek, gotujesz wodę, wsypujesz pachnącą herbatę lub kawę, mieszając, zalewasz niemal do pełna i nabierasz pierwsze łyki smacznego płynu. Przypomnij sobie tę przyjemną chwilę i zwróć uwagę na to, że w pewnym kontekście kubek z herbatą, postawiony na stole przypomina doskonale człowieka. W jaki sposób?

System nerwowy jest jak kubek

Kubek, a właściwie jego ścianki, plastikowe lub ceramiczne, świetnie przypominają system nerwowy człowieka. To on nadaje cały kształt zawartości, jeśli przedmiot jest wąski i wysoki, tak właśnie zachowa się wlana substancja, w innym przypadku kubek może być szeroki i niski, to płyn dostosuje się tak do ścianek. Dokładnie tak samo jest w przypadku wspomnianego systemu nerwowego, gdzie naszymi „ściankami” są neurologia, wiek, budowa ciała, temperament, doświadczenia życiowe czy podświadomość. Wszystkie elementy, składające się na system nerwowy człowieka, determinują jego zawartość i wpływają na działanie. Dużym wyzwaniem jest zmiana tych elementów, tak samo, jak zmiana kształtu kubka, ale zawsze coś z nim można zrobić. Przedmiot można podgrzać i dokonywać zmian lub chociażby ucinać po kawałku i przyprawiać inne, dlatego proces zmian zachodzi znacznie dłużej. Czy na własną neurologię można mieć wpływ? Tak, np. zdobywając nowe umiejętności czy wiedzę, dzięki temu zwiększając jakość i ilość połączeń neuronów. Życiowe plany można dostosować do swojego wieku. Na budowę ciała również posiada się wpływ, dzięki treningom sportowym oczywiście w pewnym zakresie możemy ukształtować ciało. Na podświadomość i doświadczenia życiowe również mamy wpływ. Elementy systemu nerwowego możemy modyfikować, proces wymaga dłuższego poświęcenia, dokładnie tak, jak ma się to w przypadku modyfikacji ścianek kubka.

Potrzeby i cele wynikają ze świadomości

Zawartością tego przedmiotu może być wspomniana kawa, herbata lub woda, dostosowana do kształtu kubka. U człowieka, zawartością systemu nerwowego są poziomy świadomości człowieka, jak na przykład poziom wojownika, systemu, lidera lub grupy. Z nich wynikają wartości życiowe, czyli wolność, bezpieczeństwo, profesjonalizm i inne, z których to z kolei wynikają potrzeby i cele. Cała ta zawartość wpływa na nasze działanie. Jeśli funkcjonujesz na poziomie systemu i ważne jest dla Ciebie bezpieczeństwo, zupełnie inaczej zbudujesz firmę, niż funkcjonując na poziomie lidera, z wartością profesjonalizmu. A być może w pierwszym przypadku w ogóle nie uruchomisz firmy, tylko spełnisz się, pracując na etacie? Jeśli najważniejsza dla kogoś jest wolność, dostosuje do tej wartości swoje działanie, więc raczej nie usiedzi w jednym miejscu, tylko zacznie podróżować.

Stabilna podstawa

Mając już kubek z herbatą, wypadałoby go gdzieś postawić, więc do tego celu świetnie nadaje się stół. Rolą takiego stołu w kontekście człowieka pełni otaczające go środowisko. Jeśli stół jest stabilny, mamy pewność, że cała zawartość i kubek zachowa się we właściwym stanie. Jeśli jednak stół zostanie naruszony, zawartość może się wylać a kubek zbić, oznacza to, że stół ma duży wpływ na nasze działanie. Gdy otaczające człowieka środowisko jest stabilne i wspierające, znacznie łatwiej przyjdzie mu realizacja swoich planów, w momencie, gdy środowisko zacznie wpływać negatywnie, mogą pojawić się istotne przeszkody, często uniemożliwiające konkretne działanie. Pomyśl, jak często powołujesz się na opinie innych ludzi, ile razy mówisz, że gdybyś mieszkał w innym miejscu, miałbyś dużo łatwiej? Środowisko ma wpływ na Ciebie, ale Ty również masz wpływ na środowisko, co powoduje, że możesz dokonywać w nim zmian na lepsze. To spowoduje, że Twoje działania zaczną być skuteczniejsze.

Trzy w jednym

Połącz trzy wymienione czynniki i uświadom sobie ich wpływ na Twoje działanie. Odkryj, jakie cechy ma Twój system nerwowy i jak je zmieniać? Poznaj swoje poziomy wartości i wartości życiowe i kieruj się potrzebami. Dowiedz się więcej o własnym środowisku i spraw, aby było bardziej wspierające. Dbaj o własne ścianki, zwartość i otoczenie.

Zagadnienia: motywacja, coaching,, nlp, print