Norda – nie do końca odkryty zakątek Kaszub

Jezioro Osowskie

Nieco zapomniany region leżący nieopodal naszego morza – północna część Kaszub, lokalnie nazywana Nordą – nadal stanowi swoistą „białą plamę” w okolicach Trójmiasta i Szwajcarii Kaszubskiej.

Warto ją odwiedzić. Nie jest ona może na tyle atrakcyjna, by spędzić na niej „bite” dwa czy trzy tygodnie – doskonale nadaje się jednak do tzw. „turystyki jednodniowej”, czyli krótkich wypadów dla osób znudzonych leżeniem na plaży czy zmęczonych zgiełkiem Gdyni, Sopotu i Gdańska (stałych mieszkańców Trójmiasta ta propozycja również zresztą dotyczy).

Krajobraz

Co warto zobaczyć? Całkiem sporo – spróbuję wymienić z pamięci. Morenowy krajobraz. Nie tak wyżynny, jak na południu Kaszub, ale oryginalny i… idealny do wycieczek rowerowych czy, coraz bardziej modnego, nordic walkingu.

Większe i mniejsze jeziora – oferujące najróżniejsze dodatkowe atrakcje (np. rejs statkiem po jeziorze Żarnowieckim).

Zabytki

Odrestaurowane ostatnio dworki i pałacyki. Jest ich naprawdę mnóstwo, oferują świetną kuchnię i eleganckie noclegi. Ktoś z zasobniejszym portfelem mógłby sobie nawet urządzić długą wycieczkę, zatrzymując się w każdym z nich tylko na jedną noc.

Zabytki kultury – jak np. pocysterski klasztor w Żarnowcu (gdzie odbywają się koncerty organowe), rewelacyjnie odnowiona za unijne fundusze kalwaria wejherowska (notabene trzecia co klasy kalwaria w Polsce), samo miasto Wejherowo (klasztor, kolegiata, pałac, ratusz).

Nowości

Nowe inwestycje – jak np. wieża widokowa Kaszubskie Oko w Gniewinie, pole golfowe w Pętkowicach (we wrześniu odbędą się tam międzynarodowe zawody), coraz liczniejsze stadniny koni, fermy strusi etc.

Przyrodnicze atrakcje, których aż nie sposób wymienić w tym krótkim tekście.

Nie ma tam jeszcze takich tłumów, jak nad samym morzem czy w głównej części pojezierza i turysta zapuszczający się na teren Nordy może zarówno odpocząć od zgiełku, jak też zobaczyć coś nowego, mniej spopularyzowanego.

www.acropolis.com.pl

Zagadnienia: szkolenia, wiedza, atrakcje, po godzinach print