wartość porażki

blank

Motywacja, ostatnimi czasy jest jednym z najczęściej powracających haseł, we wszelkiej maści szkoleniach biznesowych. O zaangażowaniu, determinacji i entuzjazmie powtarza się nieustannie, jednak o porażce staramy się zapomnieć - pominąć tą nieodłączną siostrę sukcesu. Czy potrafisz zarządzać niepowodzeniami? Czy jesteś na to przygotowany? Potrafisz przegrywać? Powtarzam te pytanie kilkakrotnie w ciągu dnia - sobie i innym ludziom. Jak mawia Brian Tracy "testuj nowe pomysły pięć do dziesięciu razy" - czy potrafisz być tak zdeterminowany i odporny psychicznie aby wielokrotnie upadać tylko dlatego że wierzysz w potencjał swojego pomysłu?

Wszystkie powyższe pytania nie są jednak tymi właściwymi. W sytuacji gdy rozbijasz się o kolejne niepowodzenie, jakie zadajesz sobie pytanie? Czy jest to: "dlaczego jestem taki nieudolny?" czy "co mogę zrobić, żeby następnym razem się udało?" Wybór pytania jakim częstujemy naszą podświadomość dzieli nas na przegranych i zwycięzców. Tylko i wyłącznie ja sam decyduję do której grupy należę. Nikt inny nie może mnie zmotywować tylko ja sam, jestem odpowiedzialny za siebie i swoje życie - te myśli odkrywano setki razy. Za każdym razem, ktoś wpisywał się na karty historii.

Zarządzanie porażką, jako cennym życiowym doświadczeniem, jest cechą i sekretem wielu ludzi odnoszących sukces. Dlaczego nie powielasz tego zachowania? Czy jesteś gotowy poświęcić absolutnie wszystko dla trwałego sukcesu i szczęścia? To trudne pytania ale bardzo istotne dla zrozumienia istoty niepowodzeń i ich kluczowej roli w procesie uczenia się. W tym miejscu przychodzi do głowy stara mądrość: "Człowiek uczy się tylko na swoich błędach." To znane i z uwielbieniem powtarzane hasło jest dla Ciebie mądrością czy jedynie sloganem?

Za inspirację do tego wpisu serdecznie dziękuję Mateuszowi.

Zagadnienia: zarządzanie, motywacja, sukces, cel print