Najpopularniejsze kanały poszukiwania pracy

Rekrutacja i selekcja

Szukanie pracy w obecnych czasach, to spore wyzwanie. Dlatego warto wiedzieć jak efektywnie szukać pracy i nie przegapić szansy, kiedy ktoś dzwoni do nas niespodziewanie z ofertą pracy.

Efektywne szukanie pracy wiąże się z wykorzystaniem wszelkich kanałów za pomocą których możemy dotrzeć do etatu, jaki nas zainteresuje.

Większość osób korzysta z podstawowego kanału, jakim jest wysyłanie CV i Listu motywacyjnego w odpowiedzi na pojawiające się ogłoszenia pracy w Internecie i prasie. Jest to, najbardziej popularny kanał poszukiwania pracy, ale i zarazem najbardziej zatłoczony. Na jedno ogłoszenie pracy w ciągu miesiąca może odpowiedzieć nawet kilkaset osób. W ten sposób konkurujemy z tabunem kandydatów, starających się o jeden etat. Szukając pracy należy równolegle działać w kilku kanałach poszukiwania pracy.

Kanały poszukiwania pracy:

 1. Odpowiadanie na ogłoszenia pracy pojawiające się w Internecie i prasie,
 2. Szukanie pracy stukając od drzwi do drzwi w kolejnych firmach,
 3. Korzystanie z pośrednictwa Urzędu Pracy,
 4. Wykorzystanie posiadanych znajomości i korzystanie polecenia na dane stanowisko,
 5. Korzystanie z kanału związanego z Headhunterami i Agencjami Zatrudnienia – firmami zajmującymi się rekrutacjami dla Firm.
 6. Korzystanie z firm zajmujących się doradztwem w zakresie kariery oraz poszukiwania i zdobywania pracy.

W zależności od stanowiska, o jakie chcemy się ubiegać oraz od naszego doświadczenia zawodowego, korzystamy najczęściej z różnych kanałów poszukiwania pracy. Osoby szukające pracy na stanowiska fizyczne korzystają najczęściej z ogłoszeń i z Urzędu pracy. Wszyscy szukają za pomocą poleceń, bo to bardzo dobra możliwość wyprzedzenia potencjalnej konkurencji. Jeśli chodzi o stanowiska specjalistyczne i kierownicze oraz menadżerskie, to coraz częściej korzysta się z Headhunterów i Agencji Zatrudniania, tzn. wysyła się swoje CV w nadziei, że przy okazji nowych projektów rekrutacyjnych dla swojego klienta, w pierwszej kolejności Headhunter bądź Agencja Zatrudnienia skorzysta z własnej bazy CV, zanim da ogłoszenie w prasie lub zacznie poszukiwać kandydatów w konkurencyjnych firmach.

Wynająć profesjonalistę

Osoby, które nie chcą same zajmować się poszukiwaniem nowej pracy, mogą skorzystać z firm, które świadczą usługi doradcze w tym obszarze. Najczęściej z usług takich firm korzystają menadżerowie wyższego szczebla zarządzania oraz wysoko wykwalifikowani specjaliści, którzy mają zatrudnienie i chcą je zmienić. Nie mając czasu na pisanie CV, Listów motywacyjnych, śledzenia aktualnych ofert pracy oraz nie wiedząc jak dotrzeć do pracodawców, którzy nie prowadzą otwartych rekrutacji, powierzają te zadania tzw. Agentom Kariery. Taki Agent Kariery wykorzystuje wszystkie możliwe kanały, aby zrealizować z sukcesem zlecenie dla swojego klienta oraz pomaga świadomie zarządzać karierą. Niestety taka usługa jest płatna, nie wszędzie dostępna i nie wszyscy mogą sobie pozwolić na takie fachowe doradztwo.

Jeśli chcesz efektywnie podejść do znalezienia pracy, należy korzystać w miarę możliwości z jak największej liczby kanałów poszukiwania pracy oraz świadomie zarządzać swoją karierą.

Coraz częściej wśród wykwalifikowanych specjalistów i menadżerów jednym ze sposobów na znalezienie nowego pracodawcy jest przekazanie swojego CV Headhunterom i Agencjom Zatrudnienia, które prowadzą rekrutacje na zlecenia. Jak powinno wyglądać takie CV i wiadomość dla Headhuntera i Agencji Zatrudnienia, aby wykorzystać jak najlepiej ten kanał zdobywania pracy?

Headhunter i Agencja potrzebuje wiedzieć o kandydacie:

 • Jakie obszary zatrudnienia go interesują i jakie stanowiska?
 • Jakiego oczekuje wynagrodzenia i uposażenia?
 • Kiedy może podjąć nową pracę?
 • Jak bardzo jest mobilny pod względem miejsca pracy?
 • Kiedy może się kontaktować z kandydatem?

Ponadto koniecznie należy przekazać Headhunterowi:

 • Swoje aktualne profesjonalnie napisane CV zawierające profil i zdjęcie,
 • List motywacyjny,
 • Zgodę na przetwarzanie danych.

Wszystkie te informacje można przekazać w przygotowanej odpowiednio wiadomości mailowej wraz z odpowiednimi załącznikami. Odradzam wysyłanie od razu wszystkich świadectw pracy, certyfikatów i referencji. Wystarczy tylko informacja o tym, że dysponujemy takimi dokumentami.

Headhunter dobrze poinformowany

Nasza kandydatura dla Headhuntera jest wtedy cenna, kiedy wie, że jest ona aktualna. Dlatego jeśli znajdziemy pracę za pomocą innego kanału warto dać znać Headhunterowi, że już nie szukamy pracy. Podobnie, kiedy cały czas jej szukamy, to pomocne jest przypominanie się mailowo lub telefonicznie przynajmniej raz na dwa tygodnie, że nadal jesteśmy zainteresowani pracą.

Inną kwestią jest, kiedy nie szukasz pracy, jesteś specjalistą i dobrze wykonujesz swoje obowiązki, a tu nagle dzwoni do Ciebie Headhunter. Nie wiesz skąd i jak Cię znalazł, ale mówi, że ma bardzo ciekawą ofertę pracy. Pyta czy jesteś zainteresowany i prosi o przesłanie CV. Zawsze warto poznać, jaką ma propozycję. Dzięki temu będziesz wiedział, jak ceniony jest specjalista taki jak Ty. Dlatego, jeśli świadomie chcesz zarządzać swoją karierą, zawsze miej napisane i aktualne CV.

Jak znaleźć Agencje Zatrudnienia i Headhunterów, do których możemy wysłać swoje CV samodzielnie? Można skorzystać z ewidencji Agencji zatrudnienia, które dostępny jest w KRAZ (Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia) dostępny pod adresem: http://www.kraz.praca.gov.pl/

Jeśli chodzi o HeadHunterów, to jednym ze sposób jest poszukiwanie takich osób za pomocą Internetu i portali społecznościowych.

Zagadnienia: praca, Łukasz Gajewski, lookus.pl, Agent Kariery print