Poczucie własnej wartości

blank

Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że ludzie różnią się:

  • poziomem dobrobytu którego doświadczają w swoim życiu
  • poziomem dobrobytu którego pragną
  • poziomem dobrobytu, do którego dają sobie pełne prawo (to nie jest to samo, co w punkcie wyżej)
  • poziomem łatwości osiągania i utrzymania określonego poziomu dobrobytu.

Warto by było się zastanowić dlaczego tak się dzieje?

Otóż duży, a może nawet decydujący, wpływ na powyższe zjawiska ma „poczucie własnej wartości”. Jest to jedna z ciekawszych konstrukcji w naszej psychice. Dlaczego? Ponieważ w bardzo silny sposób wpływa na poziom dobrobytu i zaspokojenia, którego będziemy w życiu doświadczali. W dużym stopniu określa też jak trudno bądź łatwo będzie nam osiągnąć ten poziom i czy osiągnięcia te będą stabilne czy nie.

No to teraz zastanówmy się nad tym co to jest to „poczucie własnej wartości”. Otóż jest to nasza definicja tego ile jesteśmy warci. Brr.. zabrzmiało bardzo serio. Jeśli ktoś ma samochód, dom, ziemię czy biżuterię to, przedmioty te mają jakąś wartość. Zanim zajmiemy się wartością człowieka, przyjrzyjmy się temu w jaki sposób określamy wartość czegoś. Otóż mamy kryteria wewnętrzne i zewnętrzne.

Kryteria zewnętrzne to, to ile to co mamy jest warte dla innych. W przypadku samochodu to tyle, za ile możemy go sprzedać. W przypadku człowieka to tyle, na ile inni go cenią. Oczywiste jest, że w przypadku różnych osób i różnych sytuacji będą występowały różne wyceny. Stary, pamiątkowy zegarek ojca będący w rękach właściciela lombardu będzie prawdopodobnie wart więcej dla rodziny pierwotnego właściciela niż dla człowieka, który jest dla nich obcy. Kawałek gruntu będzie wart więcej dla dewelopera, który chce tędy poprowadzić szosę niż dla rolnika, który chce powiększyć swoje pole. Dla matki jej własne dziecko jest warte więcej (z reguły) niż inne dziecko w innym kraju. Dla menadżera pracownik jest też coś wart. Itd. …

Kryteria wewnętrzne to nasze własne poczucie wartości. Grunt, samochód i inne obiekty nie mają swojego własnego poczucia wartości. Poczucie wartości tworzą ludzie.

Poczucie wartości to definicja, która określa, ile jesteśmy warci.

To nasze własne określenie: - ile i - czego jesteśmy warci.

Jest to konstrukcja psychiczna o doniosłym znaczeniu dla jakości naszego życia. Poczucie własnej wartości określa ile (i jakich) dóbr może się pomieścić w naszym życiu w wygodny i naturalny sposób. Podczas coachingu i na szkoleniach często przybliżam to w następujący sposób. Poczucie własnej wartości to przestrzeń na dobro w naszym życiu. To magazyn, gdzie możemy pomieścić to do czego ten magazyn jest przygotowany.

Poczucie własnej wartości, to „magazyn” na określonego rodzaju dobra w naszym życiu i na dobre życie w ogóle.

Idąc dalej, warto zauważyć, że możemy mieć poczucie wartości:

  • zaniżone
  • adekwatne
  • zawyżone.

To jakie mamy poczucie wartości (naprawdę!!!) ma to swoje ogromne znaczenie dla naszej jakości życia. Istnieją ludzie, których pewne dobra (miłość, pieniądze, zdrowie, powodzenie …) jakoś się „trzymają” i ludzie, którzy doświadczają istotnych i bolesnych niedoborów. Ale o tym to napiszę w następnym wpisie na moim

Zagadnienia: Rozwój, sukces, samodoskonalenie print