Coaching – czym jest i jak działa?

Coaching – czym jest i jak działa?

„Dla każdego z moich klientów wymyślam psychologię od początku” Milton H. Erickson

Żyjemy w czasach gdzie coaching jest jednym z najlepszych sposobów motywowania do zmiany, której kierunku i natężenia nie sposób do końca przewidzieć. Czasami szefowie firm i działów zlecających coaching domagają się bardzo szczegółowych zmian według własnych wyobrażeń zarówno od coacha, jak i klienta coachingu – swego pracownika.

Milton H. Erickson, uznawany dość powszechnie za ojca współczesnej psychoterapii krótkoterminowej powiedział kiedyś: „Dla każdego z moich klientów wymyślam psychologię od początku”. Kiedy jeszcze coaching nie istniał, przynajmniej jako nazwa, psychologowie różnili się w poglądach na sposoby i metody pomagania, oddziaływania, leczenia, wspierania i zmieniania. Tak zostało do dziś. Wtedy w latach 40-tych XX wieku Erickson zaczął używać słowa „przyłączanie”.

Przyłącz się do swojego klienta, wsłuchaj się w jego świat, wykorzystaj to, co mówi o swoich sprawach, doceń to, jak mówi i w jaki sposób się zachowuje. Przyłącz się. Twój klient sam powie, jakiej zmiany potrzebuje, co jest w jego świecie możliwe. Nie musisz być arbitrem, mentorem, interpretatorem, wystarczy, że się przyłączysz i wykorzystasz to, co Drugi Człowiek przynosi ze sobą.

 

Coaching to nie jest terapia!!! Nie ma nawet dobrego słowa w języku polskim, jako odpowiednika słowa: coach. A czym jest coaching? O tym dowiecie się w moich następnych artykułach, które będą sukcesywnie przybliżały kwestie jak żyć, jakie są formy coachingu i jak zwiększyć własną skuteczność zarówno w życiu zawodowym, rodzinnym oraz towarzyskim.

 

Bardzo proszę wszystkie osoby zainteresowane tematem coachingu do kontaktu ze mną i kierowania pytań związanych z tym tematem. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie kwestie i zapytania.

 

Zapraszam wszystkich do dyskusji i odwiedzenia mojej strony http://www.jcaban.pl

Jerzy Caban

Zagadnienia: coaching, manager, dse print