Jak wybrać coacha?

blank

Jeśli jesteś klientem zastanawiasz się zapewne jak masz wybrać coacha lub metodę rozwoju właściwą dla ciebie, doskonale to rozumiem, gdyż sama miałam taki dylemat by znaleźć bardzo doświadczonego coacha w Polsce.

Choć zdarzyło mi się, że zwracały się do mnie osoby oferujące mi coaching, jednak nie potrafiły udowodnić swoich doświadczeń jako coach i kwalifikacji. Stąd znalazłam mojego coacha i mentora za granicą. Wiem jednak, że Ty być może wolałbyś coaching w języku ojczystym dlatego polecam sprawdzenie praktycznych doświadczeń kandydatów na Twojego coacha w coachingu sesnu stricte.

Co mam na myśli pisząc: sensu stricte? Mam na myśli „coacha z krwi i kość” , kogoś kto ma kwalifikacje, ukończył renomowane kursy uczące umiejętności coachingu, a przede wszystkim potrafi pochwalić się doświadczeniem liczbą godzin przepracowanych w coachingu (nie jako trener, pseudo coach, terapeuta, psycholog podciągając to zajęcie pod coaching co często niestety się zdarza na polskim rynku).

Terapia i inne metody są potrzebne, tym którzy właśnie ich szukają. Lecz nie należy tych metod mylić z coachingiem. Warto zwrócić uwagę na referencje cocha oraz możliwość porozmawiania z jego klientami. Jeśli jest to doświadczony coach z co najmniej kilkuletnim doświadczeniem to powinien mieć już bogatą listę referencji do wglądu. Jeśli jest to początkujący coach warto, by powiedział o tym otwarcie i przedstawił Tobie stosowną propozycję wspólnej pracy, która będzie atrakcyjna dla ciebie także finansowo.

Nie każdy coaching jest takiej samej jakości to fakt i absolutna prawda, by robić to dobrze trzeba autentycznie kilkaset godzin doświadczeń w procesie coachingu przynajmniej z kilkunastoma różnymi klientami poparte rezultatami i sukcesem w procesie coachingu. Sukcesem są osiągnięte cele przez klienta. Choć to klient nie coach odpowiada za rezultaty coachingu, lecz doskonałość coacha w procesie polega na takim poprowadzeniu Ciebie do celu, byś go osiągnął lub znalazł lepszy cel po drodze i też go osiągnął. Świadczy to o skuteczności coacha.

Możemy się zgodzić, że coaching coachingowi nie jest równy pod względem jakości i doskonałości. Sam możesz sobie odpowiedzieć czy szukasz coacha z doświadczeniem w coachingu i chcesz rezultaty? Czy wolisz sprawdzić początkującego coacha i spróbować coachingu nie koniecznie dbając o ( gwarantując) efekt końcowy?

Jedno i drugie jest dobre zależy od Twoich oczekiwań od procesu coachingu i co jest twoim priorytetem. Pracuję też z początkującymi coachami, którzy korzystają z moich usług i doceniam ich chęć nauki. Więcej znajdziesz w pytania i odpowiedzi na www.coachinginstitute.biz lub wkrótce w artykule kryteria wyboru coacha.


Więcej znajdziesz też w książce *Przyciągnij Sukcesy z Pasją* Twoja droga do sukcesu: wspaniała kariera, biznes z pasją, wolność finansowa, radość życia. Przewodnik dla Ciebie i Twojego Coacha>>> http://przyciagnijsukcesy.pl

Zagadnienia: coaching, coach, coaching biznesowy, coaching osobisty print